Pajączki - przyczyny wspólne i naturalne zabiegi

Wysłane przez Ruben Steinfeld NA

Pajączki są jedną z najbardziej frustrujących niedoskonałości skóry. Cierpią na nie nie nie tylko kobiety ale i mężczyźni. Jakie są ich przyczyny i najlepsze metody ich leczenia? Czytaj dalej i dowiedz się!   

 

Co warto wiedzieć, lekarze nazywają też pajączki, jako teleangiektazją. Ale ich wspólna nazwa wynika z wyglądu przypominająca pajęczą sieć.

Czym one dokładnie są? Pajączki charakteryzuje rozszerzone i małe żyły , które są widoczne, ponieważ są blisko powierzchni skóry. Często pojawiają się na twarzy lub na nogach.


Przyczyny

Nic nie dzieje się bez powodu. Jeśli zastanawiasz się, dlaczego dochodzi do teleangiektazji, są pewne czynniki, które mogą ją powodować. 

Jak zdefiniowaliśmy powyżej, są to tylko rozszerzone żyły. Ale co sprawia, że są one rozszerzone? Są dwa główne powody. Pierwszym z nich jest złe krążenie krwi, które zatrzymuje prawidłowy przepływ krwi, co później prowadzi do poszerzenia naczyń. Druga to proces starzenia się, który powoduje uszkodzenia w strukturze skóry, a w rezultacie rozluźnia i rozszerza naczynia.


Ale istnieją czynniki, które przyspieszają, a nawet prowokują te 2 powody.

Są to: 

 • Predyspozycje genetyczne - jeśli ktoś w twojej bliskiej rodzinie miałby ten problem, to w przyszłości możesz się z nim zmagać.
 • Nadwaga - im więcej ważysz, tym większy nacisk kładziesz na swoje żyły. Otyli ludzie zwykle cierpią z powodu pajączków na nogach.
 • Ciąża - jest to w jakiś sposób związane z wagą, która rośnie w czasie ciąży. Zbyt duży nacisk na żyły może powodować ich zaburzenia.
 • Starzenie się - już wspomniałem. W miarę postępu procesu starzenia się, żyły tracą elastyczność i mają tendencję do rozszerzania się.
 • Brak aktywności fizycznej - powszechnie wiadomo, że ćwiczenia sprzyjają prawidłowemu krążeniu krwi. Jednak ich brak prowadzi do pogorszenia krążenia krwi i stanu żył.
 • Styl życia - jeśli regularnie palisz lub pijesz alkohol, jesteś w grupie podwyższonego ryzyka osób, które potencjalnie mogą cierpieć na ten problem. Ponadto, obcisłe ubranie i siedzący tryb życia wpływają na Twoje naczynia i mogą być przyczyną teleangiektazji.

 

Pająki czy żylaki?

Pomimo tego, że pajączki są naprawdę charakterystyczne, często mylone są z  żylakami. Jakie są różnice między tymi dwoma zaburzeniami żył? 

Mimo że mają podobne przyczyny, są naprawdę różne. Pajączki występują tuż pod powierzchnią skóry, gdzie żylaki są głębszym problemem. A co warto podkreślić - pajączki są głównie problemem naczyń. Niemniej, żylaki mogą wpływać na naczynia i żyły również.

Kolejna różnica jest związana z objawami. Poza tym, że są widoczne, pajączki mogą powodować swędzenie i podrażnienia podobne do stanu skóry. Wręcz przeciwnie, problemy z żylakami są zazwyczaj bardziej bolesne . Mogą one obejmować skurcze nocne, obrzęk nóg , zmęczenie lub nawet wrzody .


Jak można temu zapobiec?

Odpowiedź w rzeczywistości zależy od czynników, których tak naprawdę nie można zmienić ani na które nie można wpłynąć. Jeśli jedynym czynnikiem ryzyka jest Twoja waga, możesz temu całkowicie zapobiec. Jeśli jesteś predysponowany ze względu na historię choroby w rodzinie, możesz ją odłożyć tylko na czas. Oto kilka wskazówek, jak zmniejszyć ryzyko wystąpienia tego problemu. 

 

Po pierwsze, pamiętaj, żeby poruszać ciałem. Godzinne przebywanie w tej samej pozycji nie jest dobrym pomysłem. Nawet najłatwiejsze ćwiczenia mogą poprawić krążenie krwi.

Ponadto, należy regularnie wykonywać masaż. Jest on dobry nie tylko na żyły nóg, ale także na naczynia krwionośne twarzy. Pomaga on również trochę ulżyć żyłom i poprawić krążenie krwi.

Rozwiązaniem może być również noszenie pończoch lub skarpetek ściskających. Jest to zalecane głównie dla osób walczących z żylakami , ale może być pomocne podczas walki z pajączkami na nogach też.

ZDJĘCIE:


Obróbka naturalna

Pomimo pewnych profesjonalnych zabiegów medycznych, jest wiele osób, które wolą walczyć z teleangiektazją w bardziej naturalny sposób. Więc jakie są najlepsze metody na “Zrób to sam?”

Jeśli chcesz zwalczyć pajączki na własną rękę, możesz przygotować kilka domowej roboty zabiegów. Oto niektóre z pomysłów:

 • ocet jabłkowy - nanieść go za pomocą wacików na najbardziej dotkniętą część skóry i zmyć po 15-20 min
 • olej rycynowy - stosować tak jak ocet jabłkowy - przykleić go na skórze za pomocą wacików i zmyć po około 20 minutach
 • oczar wirginijski - nasączyć wacik lub delikatną szmatkę w oczarze wirginijskim i przykleić do problematycznego miejsca na skórze; następnie można go tak zostawić na 30 minut
 • oleje naturalne - zmieszajcie oliwę z oliwek lub olej kokosowy z oliwą sezamową lub gorczycą (jeśli chcecie, możecie spróbować wszystkich) i delikatnie nakładajcie na dotknięty obszar
 • olejki eteryczne - używaj ich podczas masażu nóg lub twarzy w celu pobudzenia prawidłowego krążenia krwi i relaksu

Pajączki nie są niemożliwe do wyleczenia, ale wymagają specjalnej opieki. Należy pamiętać jakie czynniki je pogarszają i co może pomóc w złagodzeniu tego problemu. Należy również mieć świadomość , że wiele osób myli je z żylakami , co jest znacznie poważniejsze . Aby zapobiec pogorszeniu się stanu rzeczy , należy obserwować swoje naczynia i żyły i dbać o nie z wyprzedzeniem.


← Starszy post Nowszy post →

zostaw komentarz

all articles

beauty cosmetics

Sucha skóra - jak się przed nią chronić?

Ruben Steinfeld Przez Ruben Steinfeld

Najzdrowsze owoce na poprawę kondycji skóry

Ruben Steinfeld Przez Ruben Steinfeld

ŁATWE I SKUTECZNE MASKI NA WŁOSY DOMOWEJ ROBOTY

Ruben Steinfeld Przez Ruben Steinfeld

SKWALAN - DLACZEGO TWOJA SKÓRA GO POTRZEBUJE?

Ruben Steinfeld Przez Ruben Steinfeld