Sucha skóra - jak się przed nią chronić?

Wysłane przez Ruben Steinfeld NA


Sucha skóra twarzy i ciała jest częstym problemem zarówno wśród mężczyzn jak i kobiet. Objawia się ona zaczerwienieniem, szorstkością i nieprzyjemnym uczuciem napięcia. 

Wysuszona skóra częściej może zostać uszkodzona przez czynniki zewnętrzne, jest bardziej wrażliwa na kosmetyki bazowe, nawet wodę! Co więcej, problemy z suchą skórą mogą być przyczyną chorób przewlekłych.

Jakie są przyczyny problemu z wysuszeniem skóry?

 1. Zmniejszona zdolność do wiązania i zatrzymywania wody w warstwie epidermy oraz niedobór lipidów w warstwie rogowej naskórka. Jest on spowodowany przez czynniki zewnętrzne i wewnętrzne, które prowadzą do bardzo suchej skóry.
 2. Jest to wynikiem nieodpowiedniej pielęgnacji, przyjmowania niektórych leków, nadmiernej ekspozycji na słońce, niskich temperatur lub nawet silnego wiatru.
 3. Czasami może to być po prostu spowodowane przyczynami genetycznymi, których niestety nie można pominąć.
 4. Codzienna dieta i poziom nawilżenia ciała mają ogromny wpływ na poziom nawilżenia skóry. Pamiętaj, aby pić co najmniej dwa litry wody dziennie.
 5. Nasz organizm produkuje mniej sebum i automatycznie ma za mało lipidów, które są niezbędne do utrzymania wysokiego poziomu nawodnienia.

Sucha skóra jest często oznaką menopauzy. Wtedy aktywność gruczołów łojowych osłabia się, a co za tym idzie, ochrona skóry przed utratą wilgoci jest gorsza.

Jakie są rodzaje suchej skóry?

 • Odtłuszczona skóra - charakteryzująca się zmniejszoną ilością sebum jest odpowiedzialna za ten problem
 • Skóra odwodniona - zaburzenia w zakresie pocenia się i jednoczesny brak naturalnego czynnika nawilżającego.

Co ważne, podczas mroźnej zimy lub gorącego lata mamy tendencję do korzystania z ogrzewania lub klimatyzacji. Ta, która warunkuje naszą skórę, natychmiast wysycha. Możemy ją chronić za pomocą specjalnego nawilżacza powietrza.

Jak możemy dbać o naszą suchą skórę?

 • Stosowanie kosmetyków nawilżających i natłuszczających
  • Krem nawilżający stanowi uzupełnienie zawartości naturalnych czynników nawilżających, które dostarczają i wiążą wilgoć w warstwie rogowej skóry (stosowany w ciągu dnia).
 • Kosmetyk natłuszczający może uzupełniać poziom lipidów, które będą chronić skórę przed dalszą nadmierną utratą wilgoci (stosowany w nocy).
 • Kosmetyki bez alkoholu - prawdziwi wrogowie suchej skóry

Podczas usuwania makijażu nie zaleca się stosowania kosmetyków na bazie alkoholu, ponieważ może on wysuszyć i podrażniać skórę. Najlepszym rozwiązaniem są emulsje i toniki przeznaczone dla osób z problemami z suchą skórą.

 • Złuszczanie(peeling) i maseczki do skóry suchej

Wykonanie peelingu enzymatycznego, a następnie maski ma ogromny wpływ na stan naszej skóry. Peeling złuszcza naskórek, a maseczka nawilża. Wystarczy powtórzyć to raz w tygodniu.

 • Nie ma mydła

Stosowanie mydła podczas mycia twarzy zmniejsza ilość sebum, co w przypadku osób o suchej skórze jest koniecznością.

 • Pocieranie skóry podczas wycierania

Pocieranie twarzy ręcznikiem zmniejsza ilość sebum automatycznie. Lepszym rozwiązaniem jest nałożenie ręcznika na twarz punkt po punkcie, delikatnie naciskając w dół, aby wchłonąć wodę.

 • Dieta

Picie co najmniej dwóch litrów wody dziennie jest niezwykle ważne. Staraj się jednak unikać napojów gazowanych i wysokosłodzonych. Powinniśmy dostarczać również trochę tłuszczu, który nie zawsze jest szkodliwy. Może być on zawarty np. w orzechach, rybie lub oleju rzepakowym. 

 

Podsumowanie

Jeśli chcesz uniknąć problemu z suchą skórą, stosuj się do wskazówek:

 • odpowiednie nawodnienie(minimum 2l wody dziennie)
 • jedzenie tylko zdrowej żywności
 • nawilżanie skóry i ciała
 • unikanie kosmetyków na bazie alkoholu i składników mydła
 • używanie peelingów i maseczek
beauty cosmetics

← Starszy post

zostaw komentarz

all articles

beauty cosmetics

Sucha skóra - jak się przed nią chronić?

Ruben Steinfeld Przez Ruben Steinfeld

Najzdrowsze owoce na poprawę kondycji skóry

Ruben Steinfeld Przez Ruben Steinfeld

ŁATWE I SKUTECZNE MASKI NA WŁOSY DOMOWEJ ROBOTY

Ruben Steinfeld Przez Ruben Steinfeld

SKWALAN - DLACZEGO TWOJA SKÓRA GO POTRZEBUJE?

Ruben Steinfeld Przez Ruben Steinfeld