Sucha skóra twarzy i ciała jest częstym problemem zarówno wśród mężczyzn jak i kobiet. Objawia się ona zaczerwienieniem, szorstkością i nieprzyjemnym uczuciem napięcia.
Wysuszona skóra częściej może zostać uszkodzona przez czynniki zewnętrzne, jest bardziej wrażliwa na kosmetyki bazowe, nawet wodę! Co więcej, problemy z suchą skórą mogą być przyczyną chorób przewlekłych.
Jakie są przyczyny problemu z wysuszeniem skóry?
- Zmniejszona zdolność do wiązania i zatrzymywania wody w warstwie epidermy oraz niedobór lipidów w warstwie rogowej naskórka. Jest on spowodowany przez czynniki zewnętrzne i wewnętrzne, które prowadzą do bardzo suchej skóry.
- Jest to wynikiem nieodpowiedniej pielęgnacji, przyjmowania niektórych leków, nadmiernej ekspozycji na słońce, niskich temperatur lub nawet silnego wiatru.
- Czasami może to być po prostu spowodowane przyczynami genetycznymi, których niestety nie można pominąć.
- Codzienna dieta i poziom nawilżenia ciała mają ogromny wpływ na poziom nawilżenia skóry. Pamiętaj, aby pić co najmniej dwa litry wody dziennie.
- Nasz organizm produkuje mniej sebum i automatycznie ma za mało lipidów, które są niezbędne do utrzymania wysokiego poziomu nawodnienia.
Sucha skóra jest często oznaką menopauzy. Wtedy aktywność gruczołów łojowych osłabia się, a co za tym idzie, ochrona skóry przed utratą wilgoci jest gorsza.
Jakie są rodzaje suchej skóry?
- Odtłuszczona skóra - charakteryzująca się zmniejszoną ilością sebum jest odpowiedzialna za ten problem
- Skóra odwodniona - zaburzenia w zakresie pocenia się i jednoczesny brak naturalnego czynnika nawilżającego.
Co ważne, podczas mroźnej zimy lub gorącego lata mamy tendencję do korzystania z ogrzewania lub klimatyzacji. Ta, która warunkuje naszą skórę, natychmiast wysycha. Możemy ją chronić za pomocą specjalnego nawilżacza powietrza.
Jak możemy dbać o naszą suchą skórę?
- Stosowanie kosmetyków nawilżających i natłuszczających
- Krem nawilżający stanowi uzupełnienie zawartości naturalnych czynników nawilżających, które dostarczają i wiążą wilgoć w warstwie rogowej skóry (stosowany w ciągu dnia).
- Kosmetyk natłuszczający może uzupełniać poziom lipidów, które będą chronić skórę przed dalszą nadmierną utratą wilgoci (stosowany w nocy).
- Kosmetyki bez alkoholu - prawdziwi wrogowie suchej skóry
Podczas usuwania makijażu nie zaleca się stosowania kosmetyków na bazie alkoholu, ponieważ może on wysuszyć i podrażniać skórę. Najlepszym rozwiązaniem są emulsje i toniki przeznaczone dla osób z problemami z suchą skórą.
- Złuszczanie(peeling) i maseczki do skóry suchej
Wykonanie peelingu enzymatycznego, a następnie maski ma ogromny wpływ na stan naszej skóry. Peeling złuszcza naskórek, a maseczka nawilża. Wystarczy powtórzyć to raz w tygodniu.
- Nie ma mydła
Stosowanie mydła podczas mycia twarzy zmniejsza ilość sebum, co w przypadku osób o suchej skórze jest koniecznością.
- Pocieranie skóry podczas wycierania
Pocieranie twarzy ręcznikiem zmniejsza ilość sebum automatycznie. Lepszym rozwiązaniem jest nałożenie ręcznika na twarz punkt po punkcie, delikatnie naciskając w dół, aby wchłonąć wodę.
- Dieta
Picie co najmniej dwóch litrów wody dziennie jest niezwykle ważne. Staraj się jednak unikać napojów gazowanych i wysokosłodzonych. Powinniśmy dostarczać również trochę tłuszczu, który nie zawsze jest szkodliwy. Może być on zawarty np. w orzechach, rybie lub oleju rzepakowym.
Podsumowanie
Jeśli chcesz uniknąć problemu z suchą skórą, stosuj się do wskazówek:
- odpowiednie nawodnienie(minimum 2l wody dziennie)
- jedzenie tylko zdrowej żywności
- nawilżanie skóry i ciała
- unikanie kosmetyków na bazie alkoholu i składników mydła
- używanie peelingów i maseczek