

Czy kiedykolwiek próbowaliście skorzystać z sauny do twarzy lub łaźni parowej? I… jak wrażenia? Czuliście się dzięki temu bardziej zrelaksowani? Tak myślałam. A co jeśli powiem ci, że możesz zrobić sobie parowanie twarzy bez większego wysiłku, w zaciszu własnego domu?
Oto kilka wskazówek, jak parować twarz i jakie są tego korzyści.
Jak zrobić saunę twarzy?
Najprostszym sposobem na wykonanie sauny twarzy jest wypełnienie miski lub garnka gorącą wodą, umieszczenie nad głową ręcznika lub czystej szmatki i umieszczenie twarzy blisko powierzchni wody. (Ale nie za blisko!)
Można też namoczyć ręcznik w gorącej wodzie (musicie zdecydować jaka temperatura będzie dla was odpowiednia), a następnie położyć go na twarzy. Pamiętaj, aby upewnić się, że ręcznik jest całkowicie czysty. W przeciwnym razie możesz przenieść bakterie na twarz i uzyskać efekt przeciwny do oczekiwanego. Następną metodą jest zakup parownika do twarzy. Te małe urządzenia można z łatwością znaleźć w Internecie lub w salonach piękności. Jedną z największych ich zalet, jest to, że nie musisz się martwić o zbyt wysoką temperaturę, ponieważ możesz ją po prostu dostosować w ustawieniach. Same też się wyłączają, gdy tylko skończy się woda, więc nie musisz się nimi przejmować. Ponadto tworzą małe kropelki pary wodnej, które lepiej oczyszczają pory. Niektóre urządzenia umożliwiają dodanie do wody olejków eterycznych, które wzmocnią jej działanie.


Parowanie twarzy – korzyści
- Oczyszczanie – otwiera zatkane pory, usuwa z nich brud i bakterie. Co więcej, zmiękcza zaskórniki i pomaga się ich pozbyć.
- Zapobieganie trądzikowi – trądzik może wynikać z zatkania porów i podrażnień lub infekcji skóry. A dzięki parowaniu, można utrzymać pory w czystości, aby zapobiec jego powstawaniu.
- Usuwanie toksyn – podczas pocenia się, z powodu ciepła i uwalniania toksyn przez pory, Twoje ciało usuwa toksyny, które nagromadziły się w jego wnętrzu.
- Pobudzenie krążenia – para wodna rozszerza naczynia krwionośne i poprawia krążenie krwi, które odżywia skórę i dostarcza jej tlen.
- Działanie antystarzeniowe – nie tylko dzięki lepszemu krążeniu i dotlenieniu, ale także dzięki zmiękczeniu zewnętrznej warstwy skóry, ułatwiając jej złuszczanie.
- Zwiększenie chłonności skóry – usunięcie martwych komórek i odblokowanie porów ułatwia wchłanianie kremów i innych substancji nawilżających.
- Nawilżenie – woda w naturalny sposób nawilża Twoją skórę, a poprzez dodanie nawilżających olejków eterycznych możesz jeszcze bardziej ją w tym uskutecznić.
- Działanie relaksujące – para rozluźnia napięte mięśnie. Dodaj trochę ziół lub olejków aromaterapeutycznych, aby wzmocnić proces relaksacji.
- Zwiększenie kolagenu – zwiększenie przepływu krwi jest najlepszym sposobem na poprawę produkcji kolagenu, który sprawia, że Twoja skóra staje się bardziej jędrna, przez co wydaje się młodsza.
- Odetkanie zatok – mgiełka nawilżająca może pomóc w problemach spowodowanych przez suche powietrze, które następnie mogą prowadzić do większych problemów z zatokami. Jeśli chcesz uzyskać jeszcze lepszy efekt, rozważ dodanie do wody olejku eukaliptusowego.
Leczenie – dla kogo?
Zalecana częstotliwość tego rodzaju zabiegów różni się w zależności od typu Twojej skóry. Jeżeli masz cerę:
- normalną – raz w tygodniu lub co dwa tygodnie
- tłustą lub trądzikową – raz lub dwa razy w tygodniu, w zależności od potrzeb
- suchą – co dwa tygodnie
- wrażliwą – przed podjęciem decyzji o stosowaniu zabiegu, należy skonsultować się z dermatologiem