Wakacje nad morzem często wiążą się z trudnym czasem dla naszej skóry. Po pierwsze, przychodzi Ci do głowy, że słona woda wysuszy Twoją skórę i włosy. Zrelaksuj się, nie musisz się już martwić o tę sprawę! W tym artykule pokażemy Ci, że czas wolny i słona woda nie muszą powodować żadnych urazów dla Twojego wyglądu.
Sól zamiast kosmetyków?
Wydajemy dużo pieniędzy na drogie kosmetyki lub zabiegi kosmetyczne. Zapominamy jednak, że w naszej własnej kuchni możemy znaleźć zwykłą sól. Okazuje się, że sól kuchenna może mieć duży wpływ na stan naszej skóry. Co więcej, jest to znacznie tańsza opcja niż drogie kosmetyki z solą w wodzie.
Czy są jakieś inne rodzaje soli?


Możemy kupić różne rodzaje soli: jodowaną, morską, Epsom lub sól z Morza Martwego. Sole morskie mają wiele czystych, pożywnych minerałów, których potrzebuje nasza skóra.
Sól z Morza Martwego jest pomocna w leczeniu chorób skóry, na przykład łuszczycy, zaburzeń alergicznych, łojotokowości czy pryszczycy. Przede wszystkim łagodzi podrażnienia i stany zapalne skóry. Ten rodzaj soli może również oczyszczać i wygładzać skórę wierzchniej warstwy.
Epsom często nazywana jest również angielską, lub kwaśną, sól ta jest bezwonna. Ma neutralne pH dla skóry i zawiera wiele korzyści dla włosów i paznokci siarki.
Nie ma jednak znaczenia, jakiego rodzaju soli używasz. Niemniej jednak, po pewnym czasie stosowania jednego z tych rodzajów soli, na pewno zobaczysz rezultaty.
Peeling solny


Sól odgrywa wielką rolę w domowym złuszczaniu. Należy jednak pamiętać, że sól w tego typu kosmetykach jest znacznie trudniejsza w ścieraniu naskórka niż cukier. Dzięki peelingowi solnemu możesz usunąć resztki kosmetyków, zanieczyszczenia i martwy naskórek. Po peelingu solnym nasza skóra stanie się gładka, świeża, dotleniona.
Peeling solny może być podstawowym krokiem przed zastosowaniem samoopalacza. Dzięki temu możesz mieć pewność, że unikniesz niepożądanych pasków nierównomiernie nałożonego kosmetyku na skórę.
Kąpiel w soli
Kąpiel w słonej wodzie jest polecana przez dermatologów. Nasza skóra uwalnia toksyny, a następnie wchłania minerały zawarte w solance. Kąpiel dokładnie nawilża i odżywia skórę. Ponadto wcieranie soli pomaga pozbyć się cellulitu, egzemy i oczywiście opóźnia proces starzenia się skóry.
Jak przygotować solankę?
- aby pozbyć się toksyn – zrobić roztwór solanki powyżej jednego procenta
- aby uniknąć nadmiernego pocenia się – wykonać roztwór soli fizjologicznej powyżej trzech procent
- gdy masz trądzik, egzemę, rany lub łuszczycę – zrób roztwór soli fizjologicznej powyżej sześciu procent
Ogólnie rzecz biorąc, kąpiel powinna trwać około dziesięciu do piętnastu minut. Najlepsza temperatura wody powinna wynosić od 36 do 38 stopni Celsjusza.
Jakie kosmetyki zawierają sól i co robią?
- Kremy do twarzy – oczyszczają skórę twarzy, przywracają jej równowagę hydrolipidową, nawilżają;
- Balsamy do ciała – odżywiają skórę ciała;
- Żele do mycia – oczyszczają i nawilżają skórę całego ciała, przywracają jej stan hydrolipidowy
- Maseczki – nawilżają i ujędrniają ciało
Wpływ słonej wody
Nasza skóra toleruje i absorbuje słoną wodę. Dlaczego? Ponieważ jej skład jest bardzo podobny do naturalnych płynów w naszym organizmie.
Minerały wnikają głęboko w naszą skórę. Dlatego mogą one działać oczyszczająco. Co więcej, poprawiają nawilżenie i krążenie krwi. Jednocześnie zwiększa się napięcie i elastyczność skóry.
Pamiętaj jednak, aby zmyć skórę po przebywaniu w słonym morzu, ponieważ ogromna ilość soli może przesuszyć skórę.
Spacer wzdłuż brzegu morza


Fale i chłodna woda mogą działać jak masaż. Ma to dobry wpływ na układ nerwowy i krążeniowy. Relaksuje ciało, a także może być skutecznym sposobem na poprawę odporności organizmu.