

Joga jest praktykowana od prawie 5000 lat, a teraz znów zyskuje na popularności. Z pewnością widzieliście wielu pasjonatów tej dyscypliny na mediach społecznościowych, takich jak Instagram.
Czy wiesz, że istnieje ponad 100 rodzajów szkół jogi, a większość z nich obejmuje ćwiczenia oddechowe, medytację i różne asany (pozycje ciała)? Jaki jest wpływ jogi na ciało i czy jest dla Ciebie dobra?
Słowo wstępne
Nie musisz być bardzo elastyczny, aby zacząć lekcje jogi, ale jeśli zastanawiasz się nad rozpoczęciem swojej przygody z jogą, najlepiej jest znaleźć zajęcia z trenerem. Ważne jest, aby nauczyć się jak prawidłowo wykonywać asany. Jeśli zastanawiasz się, jak często należy ćwiczyć, mamy dla Ciebie dobrą wiadomość – udowodniono, że ćwiczenia praktykowane nawet raz w tygodniu mają pozytywny wpływ na nasze ciało.
Style jogi
Kundalini
Związane z ćwiczeniami, dynamicznymi technikami oddechowymi, śpiewem, medytacją i śpiewaniem mantr.
Praktyka ta ma na celu obudzenie energii u podstawy kręgosłupa, w celu przeciągnięcia jej w górę przez każdą z siedmiu czakr (czakra korzeniowa – podstawa kręgosłupa, czakra sakralna – tuż pod pępkiem, czakra słoneczna (Plexus) – obszar żołądka, czakra sercowa – środek klatki piersiowej, czakra gardła – podstawa gardła, czakra trzeciego oka – czakra przednia, która znajduje się tuż nad obszarem między oczami, czakra koronowa – znajdująca się na szczycie głowy).
Ten typ jogi jest bardziej duchowy, związany z przepływem energii przez ciało.
Hatha
Najbardziej ogólny typ obejmuje większość stylów jogi. Jest to stary system, który obejmuje praktykę asan (pozycje jogi) i pranajamy (ćwiczenia oddechowe), które pomagają wnieść spokój do umysłu i ciała. Jest stosunkowo łagodny, powolny i świetnie się nada dla początkujących lub praktykujących, którzy preferują bardziej relaksujący styl, w którym dłużej trzymają pozy.
Asztanga
Najbardziej wymagający fizycznie rodzaj jogi, nie jest więc najlepszą opcją dla początkujących. Asztanga zaczyna się od pięciu słonecznych powitań A i pięciu słonecznych powitań B, a następnie przechodzi w szereg pozycji stojących. Aby naprawdę pokochać ten styl, należy znaleźć doświadczonych joginów.


Korzyści z jogi
- Zwiększa elastyczność ciała. Jest to najbardziej oczywista korzyść z jogi. Różnicę w rozciągliwości swojego ciała zauważysz zapewne już po kilku zajęciach. Na początku może sprawiać ból, ale jest to tymczasowe i ból ten nie idzie na marne. Każdy powinien się rozciągać niezależnie od wieku, aby zachować elastyczność mięśni przez wiele lat.
- Buduje siłę mięśni – Silne mięśnie nie tylko porawiają wygląd ciała. Mogą też pomóc z bólem pleców i innymi problemami związanymi z postawą ciała. Niektóre z asan mogą wyglądać łatwo, ale wymagają dużo siły.
- Jednym z elementów jogi jest medytacja, która zdecydowanie pomaga w zmniejszaniu stresu. Na początku trwa kilku minut. Z czasem trwa coraz dłużej, aż w końcu pozwala w pełni zrelaksować się podczas sesji i otworzyć swój umysł. Dzięki temu pomaga też z problemami ze snem.


Pamiętaj, że joga ma też takie same korzyści jak każdy inny rodzaj ćwiczeń. Podniesi ciśnienie krwi i tętno, co utrzyma Cię w dobrym nastroju, a także pomoże Ci schudnąć.